Dýhované dveře

Dýhované interiérové dveře

Nejdřív upřesníme, co znamená přírodní dýha?

Dýha je tenká vrstvá přírodního dřeva, která má pevnou strukturu a barvu dřeviny. Přírodní dýha je výhodná tím, že při výrobě dveří můžeme zachovat přírodní vzhled a vzor dřeva, který neumí zopakovat žádný moderní stroj na výrobu povrchů. Nicméně každý vzor dýhovaných dveří je jedinečný, proto při koupí více kusů stejných dveří musíte počítat s tím, že struktura a odstín povrchů jednotlivých dveří může být odlišná.

Dýhované dveře vypadají stejně jako masivní ale jsou cenově výhodnější a při změně vlhkostí a teplot se nedeformují a nekroutí. Dýhované dveře se obvykle skládají z dřevěného rámu, MDF desky a jsou zaplněny stabilizační papírovou voštinou nebo dřevotřískou. Dveře jsou odlehčené, slouží dlouho a vypadají dobře.

Za nejpraktičtější se považuje dubová dýha. Dub, na rozdíl od borovice, je pevný a odolný vůči mechanickému poškození a i po několika letech zachová svůj původní vzhled.

Dýhované dveře se moří do množství odstínů, mohou být plné nebo prosklené ale modelová řada je poměrně omezená hranatými a rovnými tvary.